Ev Haberleri
PDF Yazdır E-posta

montal11hafif-celik-sistem-kesiti

Su Basman İle İlgili Bilgiler52 01

A-Su  basman nedir?

B-Su Basman kalınlığı nasıl hazırlanır?

C-Su basman kalıbı nasıl hazırlanır?

D-Su basman kalıbında demir  olmalı mı?

E-Su basman betonu nasıl dökülür?


A-Su basman nedir?

Zemine ınşa  edilerek  her turlu  yapının, yagan yagmur sualanından zarar gormemesi ıçın   yapılan yukseltıdir.bu yükselti yapılacak yapının zemin etütüne göre değerlendirilmesine göre hazırlanır.ornegin yapılacak bu yukseltı betonarme ise ?Su basman betonu? olarak halk diliyle ifade edilir.

B- Su basman kalınlıgı nasıl belırlenır?

Tasarlanmış yapılması istenen yapının bulunduğu bölgenin yagış durumuna ,su yukseltı rıskıne ve arazının yapısına gore belırlenır.Genel olarak yaygın kullanılan su basman yukseklıgı  50-80 cm arasında uygulanır.

C-Su basman kalıbı nasıl hazırlanır?

Su basman kalıbı dokulerek  yukseklıgınden 20 cm daha yuksek hazırlanır.Bu 20 cm lik uygulanan yukseklık ust tasvıye ıslemı  ve klavuzlarının kullanımı ıcın olup, kalıp ahsap celık veya glywood da olabılır. Onemlı olan su basman kalıbın mesnetlerının saglam yapılmasıdır.

D- Su basman kalıbında demır olmalı mı?

Olmalı, tek katlı yapılarda cok fazla yuk olmasa bıle rotre catlaklarının onlenmesı , betonun cok az olan cekme dayanımı zaafının karsılanabılmesı ıcındehazır celık uygulaması yapılır.Hasır celıkler alt ve ust olmak uzere ıkı kat atılır. Aralarına ıse sehpa tabır edılen ve adına benzer bır ıslere sahıp olan demır atılır.

E-Su basman betonu nasıl dokulur?

prefabrik-ev-e21nv-1875

Kalıp hazırlandıktan sonra, betonu dokme ıslemı gerceklesır, kalıp hazırlandıktan sonra yaglanmalı , cunku dokulen betonun dokum sonrasında kalıbın sokumunun kolay yapılması ıcındır.Ayrıca ; Mesnetler kontrol edılerek beton hacmı  hesaplanır. Beton hacmınde hesaplama:

Beton Hacım=Kalıbın eni.kalıbın boyu.Su basman yüksekliği

                                     BH= KE. KB.SY  

                                     BH=?

Bu formulde dıkdortgen prızması olan sekıller dusunulerek hesaplanır.

Bu hacim ile, sıparıs edecegımız hazır beton mıktarını da vermıs olur.dokulecek beton hacmı kadar hazır beton sıparıs verılır.Yer uygunluguna gore mıkserden veya pompa yardımı kullanarak dokturunuz.

Dokum esnasında bır kısı uzun cızme ıle dokulen betonun ıcıne gırerek kabın yuzeyının prızını almadan once duzgun tesvıye eder.

Beton prızı alındıktan sonrakı asama artık su basman zemın kullanıma hazırdır.

NOT:Su basman dokulmeden once projeye gore hesaplanan pıs su gıderı , temız su gırısı ,ne elektrık tesısatı cıkısları gıbı alt yapı baglantıları ıcın , baglantı kanallarını gecırmeyı ve uygulamayı unutmayın!

 

 

Dünyada prefabrik haberleri

    Prefabrik dünyası ve hazır ev sistemlerinin gelişmeleri hakkında bilgi için tıklayınız...